Люди дійсно використовують не просто 10% свого мозку, вони використовують його 100%. Однак у мозку людини використовується лише близько 30% синапсів.


«Більшість людей використовують лише 5-6 відсотків свого мозку. Але я використовую 7%». Кажуть, що це сказав відомий вчений 『Альберт Ейнштейн』, але насправді він нібито ніколи цього не говорив за своє життя. Тим не менш, ця фраза стала фразою, яку любили цитувати багато людей, і вона вплинула на стільки ж людей, скільки теорія відносності Альберта Ейнштейна. Історія про те, що людина використовує лише 10% свого мозку протягом життя, поширилася як усталена теорія. Отже, чи справді люди використовують лише 10% свого мозку у своєму житті?

Підсумовуючи, ці плітки не мають під собою жодних підстав. Навіть вчені, які вивчають метаболічну діяльність клітин мозку, погоджуються, що в мозку немає нефункціональних зон. В основному використовуються майже всі нервові клітини мозку. Кожна зі 100 мільярдів клітин людського мозку активно виконує свою роль, з’єднуючись принаймні з 10 000 іншими клітинами. Однак не всі ділянки мозку активуються одночасно. «Люди використовують практично кожну частину мозку, і більшість ділянок мозку активні майже весь час», — сказав Баррі Гордон, невролог з Медичної школи Університету Джона Гопкінса. «Але в певні моменти життя людини, наприклад, коли ми просто відпочиваємо, ми можемо використовувати лише близько 10% свого мозку», — сказав він. Весь мозок не використовується в кожну мить, а певні ділянки мозку активуються залежно від потреб у цей момент.

Дані візуалізації мозку також є переконливими доказами того, що люди використовують весь свій мозок. Дослідження з використанням інших пристроїв візуалізації, таких як ПЕТ (позитронно-емісійна томографія), КАТ та фМРТ, показали, що в мозку немає бездіяльних ділянок. Кажуть, що навіть якщо ви подивитеся на окремі нейрони (нервові клітини) або клітини в мозку, ви не зможете знайти інактивовані. Джон Генрі, невролог клініки Мейо (Рочестер, Міннесота), представив результати дослідження з використанням обладнання для обробки зображень і сказав: «Ці дані зображень показують, що люди використовують 100% свого мозку навіть протягом одного дня». Навіть коли людина спить, активні лобова частка, яка відповідає за вищий рівень мислення та самосвідомості, а також соматосенсорна система, яка дозволяє людині сприймати навколишнє.

Поширену думку про те, що люди використовують лише 10% свого мозку, можна спростувати з наступної точки зору розвитку. При створенні нервової системи в головному мозку утворюються численні синапси, які є з’єднаннями нервових клітин між собою. Однак після народження дитини багато синапсів руйнуються. У цей час видаляються синапси, які не використовуються, оскільки немає постійної стимуляції. Насправді людський мозок створений для усунення певного синапсу, якщо відповідна стимуляція постійно не застосовується до цього синапсу. Принцип розвитку, згідно з яким невикористані органи видаляються та втрачаються, також стосується нервової системи. Це було доведено експериментами лауреатів Нобелівської премії 『David H. Hubel』 і 『Torsten N. Wiesel』. Експерименти довели, що якщо візуальна інформація (відповідна стимуляція) блокується на ранніх стадіях розвитку нервової системи, сама зорова здатність зрештою буде втрачена назавжди. Отже, з точки зору розвитку, якщо 90% мозку не використовується, нейронні синапси в цій області повинні були зникнути. Однак, оскільки було підтверджено, що синапси насправді розподілені по всьому мозку, поширене переконання, що люди використовують лише 10% мозку, неможливо дотримати.

Однак це правда, що мозок ще не використовує на 100% своїх можливостей. За словами невролога-теоретика доктора Дмитра Чкловського, кількість синапсів у мозку становить менше 30% від максимально допустимої кількості. Теоретично кількість придатних для використання синапсів у головному мозку все ще залишається близько 70%. Підсумовуючи, це означає, що хоча майже всі клітини мозку активні, зв’язки між цими клітинами мозку ще не насичені.

Поширена думка про те, що люди використовують лише 10% мозку, походить від психолога 19 століття 『Вільяма Джеймса』, який стверджував: «Звичайна людина використовує 10% мозку, але геній використовує 15-20%». У процесі пояснення це було неправильно представлено. Пізніше, на початку 20 століття, лектори, які спеціалізуються на саморозвитку, часто цитували цю теорію, щоб пояснити своїй аудиторії, що людський потенціал безмежний. Водночас це твердження набуло широкого поширення серед громадськості, ніби це правда. Однак люди використовують весь мозок і, крім того, мають здатність використовувати різні ділянки мозку в потрібний момент. Той факт, що люди використовують весь свій мозок, аж ніяк не є фактором, який обмежує людський потенціал, а є рушійною силою, яка зробила людський розвиток можливим на сьогоднішній день, і сходинкою, яка відіграватиме ключову роль у майбутніх стрибках.